Топ 7-довгобудів міста Кам’янець-Подільський 2020

У кожному місті світу існують довгобуди, але кожна влада міст намагається довести до пуття такі об’єкти, адже вони псують зальний вигляд та враження про місто як для жителів, так і перспективних переселенців чи інвесторів.

Отже коротко охарактеризуймо, що таке довгобуд – це будівельний об’єкт, який з тих чи інших причин, таки не був завершений і не введений експлуатацію, а саме будівництво заморожується.

У наш час є багато методів як завершити об’єкт будівництва, ось декілька основних з них:

  • Проєкт завершує інший девелопер чи забудовник (перепродаж).
  • Проєкт змінює функціональне значення об’єкта (перепрофілювання).
  • Інвестори добудовують будинок своїми зусиллями (забудовник чи вкладники все ж акумулюють кошти, аби завершити будівлю)

Місто Кам’янець-Подільський не є виключення, щодо довгобудів, тому був сформований рейтинг з топ 7-довгобудів міста в 2020 році. Декілька років тому, уже створювались подібні рейтинги: топ 5-довгобудів міста та топ 7-довгобудів. З останнього рейтингу відбулась певна зміна. Житловий будинок на Пушкінській 53а, який посідав четверту сходинку рейтингу почали добудовувати, тепер це ЖК Діамант. Також раніше з попереднього рейтингу були вилучені “Будинок правосуддя” котрий обіцяли завершити до кінця 2019 року, та будинок для військовослужбовців на проспекті Грушевського 50А і хоча на даний час ці об’єкти досі не введенні, у них відбулись суттєві зрушення і в черепашачому темпі, але все ж процес йде до звершення.

Перед створенням рейтингу списку довгобудів міста керувались наступними критеріями відбору: місце розташування, значення будівлі для міста, тривалість консервації будівництва.

Перше місце готель “Україна”

Топ 7-довгобудів міста
Топ 7-довгобудів міста

Уже який раз готель «Україна» очолює цей анти-рейтинг. Причина цього досить проста, ця будівля знаходиться у самісінькому центрі міста, чудово видно з багатьох сторін і є досить великою. А після пожежі, яка відбулась у 2018 році вона ще більше справляє гнітюче враження, ніби в місті відбулись якісь військові дії та засмучує туристів. Історія реконструкції готелю «Україна» починається в 2005 році, коли будівля була передана в користування фірмі «Европа-2002». Від того часу реконструкція готелю затягнулась майже на 15 років. У 2015 році з’явилась така собі фірма «Сатека», яка забажала перетворити готель у житловий будинок, що пов’язана з попередньою фірмою власником через засновника, але така ініціатива зовсім не підходить для такої будівлі, хоча це був хоч якийсь шанс завершити цей довгобуд. Яка подальша доля цієї будівлі наразі невідомо.

Друге місце адміністративна будівля компанії “Мітел”

Топ 7-довгобудів міста
Адміністративна будівля компанії “Мітел”

Ще один не змінний лідер рейтингу довгобудів міста будівля компанії «Мітел», причини такого високого місця все ті ж, як і в готелю «Україна», центр міста, значні розміри та довгий час консервації об’єкта. За проектом це мала бути адміністративно-офісна будівля компанії “Мітел”, де розміщувався би офіс компанії. Будівлю досить швидко почали зводити, але починаючи з 2008 року, коли було змінено власника, а саму компанію перепродано, активність на будівельному майданчику зупинилась. Наразі невідомо чи будуть відновлюватись роботи на об’єкті взагалі, хоча місце досить гарне і перспективне, там можуть облаштувати офіси компанії різних видів діяльності, навіть будівельні організації міста, як всій головний відділ продажу та керування.

Третє місце спорткомплекс “Славутинці”

спорткомплекс “Славутинці”
Спорткомплекс “Славутинці”

Поблизу із школою-інтернат “Славутинка” мали збудувати надсучасний триповерховий спорткомплекс. За планом тут мали розмістити: спортзал, два басейни – для спортсменів і для тих, хто лише навчається плавати, масажні кабінети, танцювальний зал і окремий пральний комбінат. Вартість цього комплексу, на 2018 рік складала 27 мільйонів гривень. Але під-час аудиторської перевірки виявили порушень майже на 4 млн гривень. Після цього будівництво спорткомплексу припинилось, як і саме фінансування будівництва.

До слова це не єдиний довгобуд зі закладів освіти, є такі відомі довгобуди, які не потрапили до рейтингу, але про них варто згадати, це наприклад новий корпус школи ЗОШ № 10, який при бажані можна було б добудувати, так як зараз йде велика програма від уряду «Велике будівництво», де добудовують значну кількість закладів освіти по країні.

Четверте місце торгово-комерційний центр на просп. Грушевського 19

Запустили будівельну амністію: як узаконити самобуд
Торгово-комерційний центр на просп. Грушевського 19

З початком 2000-років почалась активна забудова території довкола ринку міста, декілька комерційних будівель було доведено та введено в експлуатацію під комерцію. Та на-жаль торгово-комерційний центр на перехресті вулиці Данила Галицького та проспекту Грушевського так і не був введений експлуатацію. Будівля довгі роки стояла недобудована, але десь 2008 році її накрили, засклили та вимостили довкола бруківкою, з’явилась надія на завершення, але наразі торгово-комерційний центр перебуває незавершеному вигляді на консервації.

П’яте місце корпус коледжу харчової промисловості

Топ 5-довгобудів міста
Корпус коледжу харчової промисловості

На балансі навчального закладу Кам’янець-Подільського коледжу харчової промисловості Національного університету харчових технологій знаходиться недобудована будівля громадсько-побутового корпусу, загальною площею 2700 кв. м. Будівництво цього об’єкту припинено в 1990 році через відсутність фінансування з Міністерства освіти та науки.
У 2016 році депутати міської ради робили звернення про передачу з державної у комунальну власність міста недобудованого корпусу, аби добудувати та використовувати як спортивний комплекс для проведення спортивно-масових заходів для студентів та мешканців міста. Наданий момент ніякі роботи на довгобуді не проводиться, а перспектив добудови немає.

Шосте місце торгово-офісна будівля просп. Грушевського, 31

Топ 7-довгобудів міста
Торгово-офісна будівля просп. Грушевського, 31

Торгово-офісна будівля розташована на центральній дорозі міста проспекті Грушевського, де її бачить багато людей, що проїжджають містом. Уже довгий час вона стоїть недобудована та чекає на своїх власників торгових площ. Будівлю почали зводити приблизно в 2010 році місцева будівельна компанія, але чи то бажання не вистачило, чи інші причини виникли та будівництво було заморожене. Загальна площа торгово-офісного комплексу складає 1300 кв.м. Наданий момент будівельні роботи не проводяться і мабуть не плануються.

Сьоме місце торгово-офісна будівля просп. Грушевського

Топ 7-довгобудів міста
Торгово-офісна будівля просп. Грушевського

Торгово-офісна будівля на проспекті Грушевського розміщена трохи вище попереднього об’єкта анти-рейтингу. Тут планувалось розмістити офіси та комерційні приміщення для торгівлі на перших двох поверхах, загальна поверховість п’ять. Почали зводити в 2010 році, досить швидко було зведено каркас будинку, та так же швидко зникли активності на об’єкті. Зараз будівельний майданчик також заморожений.

Як висновок: з початку опублікування першого рейтингу відбулись зміни, та все ж значна кількість довгобудів з рейтингу не залишають своїх місць. Частину довгобудів можна спробувати завершити за рахунок програми влади «Велике будівництво», ті що відносяться до державних установ та закладів освіти. З комерційними довгобудами ситуація складніша, різні причини зупинки будівництва, ускладнюють процеси переговорів, тому влада міста мало на що може вплинути, аби такі довгобуди завершили, тут все в руках власників цих об’єктів та економічної ситуації в країні, тому що в здорових економіках такі явищ, як довгобуди досить рідкість.

Суттєве уточнення: довгобуди Старого міста не розглядались у даному рейтингу, хоча їх також достатньо, але вони потребують окремої статті про це.

48689768